Eesti Maakilb – XIX hooaeg

MTÜ Eesti Mälumänguliit korraldab hooajal 2017/2018 19. korda üle-eestilise omavalitsustevahelise mälumängu Eesti Maakilb. Sarja eelringi mängud toimuvad regioonides. Võimalusel võib regiooni piires tekkida veel ka mõni alagrupp (näiteks eraldi Lääne-, Saare- ja Hiiumaa), kuid arvestust peetakse kogu regiooni kohta.

Käesolevast hooajast on uuendusena koostöös külaliikumisega Kodukant plaanis samaaegselt läbi viia eraldi Külakilb ühe küla või naaberkülade võistkondadele. Külakilb toimub vähemalt 12 võistkonna registreerumisel.

Eesti Maakilva sarjas saavad osaleda kõik Eesti vallad ja linnad, aga ka külad, linnaosad, alevid, alevikud ja asumid kas ühe või mitme võistkonnaga. Võistkonna iga liige peab elama või töötama (põhikohaga) antud omavalitsuse territooriumil; lisaks on lubatud üks mängija, kes ei vasta neile nõuetele. Võistkonna nimes võib omavalitsusele lisanduda ka mõne firma, klubi, seltsi vms nimi. Külakilva arvestuses võivad osaleda võistkonnad, mille liikmed on esindatava küla (või naaberkülade) elanikud. Võistkonna suuruseks on kuni 6 mängijat: neli põhi- ja kaks vahetusmängijat. Korraga on lauas 4 mängijat. Juhul, kui üks mängija on noor (sünniaeg 01.01.1997 või hilisem), siis võib võistkond mängida korraga viiekesi lauas. Neljakesi lauas mängivad võistkonnad võivad mängu jooksul teha ühe vahetuse.

Mälumängusarjas osavõtuks tuleb esitada registreerimisleht, milles on ära näidatud iga mängija ees- ja perekonnanimi ning elukoht (side antud omavalitsusega), noormängija puhul ka sünniaeg. Samuti tuleb ära märkida võistkonna esindaja(te) nimi ja kontaktandmed (sh. välkposti aadress).

Turniiriks on Eesti jaotatud viide regiooni: HARJU – Tallinn, Harjumaa ja Raplamaa; VIRU –Virumaad ja Järvamaa põhjaosa; UGANDI – Tartumaa, Põlvamaa, Valgamaa, Võrumaa ja Jõgevamaa; SAKALA – Pärnumaa, Viljandimaa ja Järvamaa lõunaosa; VÄINAMERE – Saaremaa, Hiiumaa, Läänemaa ja Pärnumaa (Varbla ja Koonga vald).

Sari algab kahe eelvooru mänguga, mis toimuvad kõigis regioonides üheaegselt – 11.novembril ja 2.detsembril 2017 algusega kell 12.00. I vooru toimumiskohad teatatakse veebilehel www.kilb.ee, teise vooru toimumiskohad lepitakse kokku hiljemalt esimese vooru toimumisajaks. Võistkondadel on õigus valida mõne teise regiooni mängupaik, kui see asub neile lähemal. Arvestust peetakse sel juhul ikkagi nende oma regioonis.

Mõlemas eelvooru mängus esitatakse 50 küsimust erinevaid eluvaldkondi puudutavatel teemadel. Mängu esimese poole temaatika on ajalugu, poliitika, loodus, geograafia ja majandus, teisel poolel teadus, tehnika, sport, kirjandus, kunst, teater, kino, muusika. Mõlemal poolel esineb ka varia-teemat, osa küsimusi on piltidel või helinditena. Küsimused antakse lauda kirjalikult viie kaupa, mõtlemisajaga 7 minutit. Külakilva rakendumisel on eelringides arvukalt eeldatavalt lihtsamaid küsimusi, sh valikvastustega või varasemates mängudes kasutatuid. Iga vastuse eest on võimalik saada (vastavalt täpsusele) 2, 1 või 0 punkti.

Paremusjärjestuse selgitamiseks liidetakse eelvoorudes iga võistkonna mõlema mängu punktid. Selgunud paremusjärjestuse alusel pääsevad 10 paremat üle Eesti (+10. koha jagajad) otse Superliiga finaali. Kohtadele 11 kuni 20 (+ kohajagajad) tulnud võistkonnad pääsevad Rahvaliiga A-finaali.

Eelringide põhjal 21. ja järgmistele kohtadele tulnud võistkonnad saavad jätkata Rahvaliiga B-finaalis, mis toimub 13. jaanuaril 2018 paralleelselt mitmes erinevas mängukohas (osalejad valivad ise koha). Esitatakse 50 küsimust. Paremaid autasustatakse diplomitega. RL B-finaaliga samaaegselt toimub ka Külakilva finaal. RL B-finaali kokkuvõttes 12 paremat võistkonda saavad õiguse osaleda Rahvaliiga A-finaalis. Kohajagamise puhul järjestatakse võistkonnad vastavalt eelvoorude tulemustele. Külakilva paremusjärjestuse määramiseks liidetakse eelvoorude ja finaali tulemused. Võitjat autasustatakse rändkarikaga, paremaid võistkondi medalite, diplomite ja auhindadega.

Rahvaliiga A-finaal toimub 10.veebruaril 2018. Osalevad eelringide kokkuvõttes kohtadele 11 kuni 20 tulnud võistkonnad ja 12 paremat RL B-finaali võistkonda. Esitatakse 50 küsimust. Rahvaliiga A-finaali võitja omandab rändkarika, paremaid võistkondi autasustatakse diplomite ja auhindadega. Kuus paremat võistkonda pääsevad Superliiga finaali. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

Superliiga finaal 60 küsimusega toimub 10. märtsil 2018 kell 12.00. Osalevad eelringide 10 parimat (+ kohajagajad) ja kuus RL A-finaali parimat. Superliiga võitja omandab rändkarika „Maaraamat”, paremaid võistkondi autasustatakse medalite, diplomite ja auhindadega. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

Osavõtutasu iga omavalitsuse esimesele võistkonnale on 80 eurot. Teise ja järgnevate võistkondade osalustasu on 40 €. Külakilva arvestuses osalejatele ja noortevõistkondadele, kelle kõik liikmed registreerimise hetkel on 25-aastased või nooremad, on osavõtutasuks 20 €. Ühes mängus osaleva võistkonna tasu on 20 €. Raha tuleb arve saamisel üle kanda või maksta hiljemalt teise mängu alguseks sularahas.

Eelregistreerimine vähemalt nädal enne esimest mängu kontaktisikute kaudu: Tenno Sivadi (tel. 5833 9668; antonseesaar@gmail.com); Tõnu Talve (5808 1699) või Koit Nook (peakohtunik, 513 4363, koit.nook@mail.ee). Eesti Maakilva toimkonnal on õigus teha juhendi korrektiive mänguvaidluste ja muude mängus tekkinud probleemide puhul.

Keila mälumängurid on maakonna meistrid

30.septembril toimusid Kuusalu rahvamajas 18.Harju mälumängumeistrivõistlused Mnemofriik. 17 võistkonna seas oli seekord teadjam Keila linna esindus, kes jättis napilt teiseks Anija valla.

Kokku saabus Kuusallu mängima kümne maakonna omavalitsuse (sh. ka Tallinn) võistkonnad. Kolmetunnises mängus tuli esindustel vastata 55le küsimusele. Sealhulgas oli foto-, eseme- ja heliküsimusi. Esikolmik oli kogu kilva ajal tihe. Esimese osa võitis Keila linna esindus, nelja punktiga kaotas Anija vald ning viie punktiga Noor Juminda Kuusalu vallast. Teises osas näitas teravamat taipu Anija, kes asus liidriks. Neid jälitasid Keila, Saku, Kose ning Saue Sammas. Viimases voorus tegi spurdi Keila, kes kogus 72 punkti. Anija jäi 71 punktiga teiseks. Kolmandale kohale tõusid tugeva lõpuga Kose (67 punkti), neljas oli sama punktisummaga Saku ning viies 66 punktiga Hobujaama Taip Tallinnast. Kuuendat ja seitsmendat kohta jagasid 63 punktiga Saue Sammas ja Harku vald.

Keila esinduses mängisid Margus Välja, Viktor Treimuth, Timo Tarve ja Mart Vellama. Anija valla eest mängisid Anne Oruaas, Mart Schmeidt, Rein Laumets ja Eik Sagen. Kose valda esindasid Sirje Saulep, Jaana Arjasepp, Ivo Vahtramäe ja Kennet Kaare.

Mängu toetasid Remedia AS, Kalev AS, kirjastused Kunst, Grenader ja Solnessi Arhitektuurikirjastus ning Veljo Tormise kultuuriselts.

Allar Viivik

NÕMME MÄLUMÄNGUSARI 2017/18

Nõmme mälumäng toimub septembrist 2017 maini 2018 iga kuu teisel teisipäeval (v.a septembris, avavoor toimub 19. septembril) kella 18-20 Nõmme Maja aulas Valdeku 13 (kunagine 30. keskkool). Eelvoorud toimuvad septembrist aprillini, finaalmäng on mais. Tegemist on voorumänguga. Võisteldakse 3-liikmeliste võistkondadena. Osavõtumaksu ei ole. Võistkonnad on 3-liikmelised. Kui mõni võistkonnaliige ei saa mõnes voorus osaleda, siis võib tal olla asendaja. Mängus osalemiseks on vajalik võistkondade eelnev registreerimine e-kirja teel aadressil timzik80@gmail.com.

Tegemist on voorumänguga ja parimad selguvad kevadel vastavalt kogutud punktisummale. Kaks halvimat eelvoorude tulemust arvesse ei lähe. Mängus on 30 küsimust, mille hulgas on ka heli- ja pildiküsimused. Küsimustele vastamine toimub viie küsimuse kaupa kirjalikult. Aega u 8 minutit. Iga täielik täisvastus annab võistkonnale 2, osaliselt õige vastus 1 punkti. Poolikuid punkte ei anta. Kaks halvimat eelvoorude tulemust arvesse ei lähe.

Mängu ajal on igasuguste nutiseadmete või muul moel kõrvalise abi kasutamine keelatud. Esimene hoiatus toob kaasa nulliringi küsimustevoorus, teine hoiatus toob kaasa mängusaalist eemaldamise. Reeglit rikkunud võistkonnal läheb eelvooru tulemus ka üldarvestuses arvesse (s.t ei kuulu kahe halvima eelvooru tulemuse hulka, mis arvesse ei lähe).

Küsimuste põhikoostajad ning mängu läbiviijad on Margus Pillau ja Timo Tarve.

COOP MM – Mälumaraton

16. septembril 2017 algusega kell 12.00 toimub esimene COOP MM-Mälumaraton. Toimumiskoht: Rehe küün Üksnurme külas Saku vallas Harjumaal.

Mäng toimub korraga kolmes liigas:

Meistrid (Eesti meistrivõistlustel osalenud): võistkonnas 2 liiget

Sellid (teised mälumänguhuvilised): võistkonnas 4 liiget

Õpipoisid (gümnaasiumiõpilased): võistkonnas 5 liiget.

Mängus on 100 küsimust erinevatest valdkondadest; sekka mõned krutskid ka. Mäng toimub samaaegselt kolmes liigas. Kõik võistkonnad vastavad samadele küsimustele. Paremusjärjestus selgitatakse välja igas liigas eraldi. Kõigil on võimalus mängida üldvõidule.

Osavõtutasu ei ole. Töötab puhvet, milles pakutakse hingele ja kehale kosutust ning rahakotile kergendust.

Korraldaja: MTÜ Huxnurme. Mängu aitavad korraldada Coop Eesti Keskühistu, Harju Tarbijate Ühistu, sügisest Coop Panga nime kandev AS Eesti Krediidipank ja MTÜ Eesti Mälumänguliit.

Mängu panevad kokku: Jaan Loide, Aare Olander, Aase Sammelselg, Tõnu Talve.

Registreerimine ja info: aase.sammelselg@gmail.com, tel 5177446.

NB! Transpordi eest Sakust mängupaika ja tagasi hoolitsevad korraldajad!

EML Suvepäevad

Sel suvel 12.-13. augustil toimuvad taas mälumängurite suvepäevad! Toimumiskoht on sama, kui viimatistel aastatel – Tiigi talu Põlvamaal Põlgastel.

Lühikava on järgmine:

Laupäeva 12.08. hommikul/ennelõunal saabumine,

12.00 avamine, seejärel ühine lõuna.

14.00 mälumäng (igal osalejal ette valmistada ja kaasa võtta 5 küsimust).

u. 16.00 sportlikud mängud. Autasustamine. Õhtul võimalus grillida, saunas käia.

Pühapäeval 13.08. hommikukohv, lahkumiseni vaba tegevus.

Osavõtumaks 25€ täiskasvanu kohta. Hinnas lõuna, hommikukohv, ööbimine (võimalusel kaasa telk, kõigile ei pruugi katuse all voodikohta jaguda), ühekordsed nõud, saun, võistluste auhinnad.

Kontakt 5134363 (Koit) või 5177822 (Anne).