Eesti Maakilb – XIX hooaja eelvoorude tulemused

MTÜ Eesti Mälumänguliit korraldab hooajal 2017/2018 19. korda üle-eestilise omavalitsustevahelise mälumängu Eesti Maakilb.

Kahe eelvooru koondtulemused ning otse superfinaali ja A-liigasse pääsejad on näha siin.

Paremusjärjestuse selgitamiseks liideti eelvoorudes iga võistkonna mõlema mängu punktid. Selgunud paremusjärjestuse alusel pääsesid 10 paremat üle Eesti otse Superliiga finaali. Kohtadele 11 kuni 20 (+ kohajagajad) tulnud võistkonnad pääsesid Rahvaliiga A-finaali.

Eelringide põhjal 22. ja järgmistele kohtadele tulnud võistkonnad saavad jätkata Rahvaliiga B-finaalis, mis toimub 13. jaanuaril 2018 paralleelselt mitmes erinevas mängukohas (osalejad valivad ise koha). Esitatakse 50 küsimust. Paremaid autasustatakse diplomitega. RL B-finaaliga samaaegselt toimub ka Külakilva finaal. RL B-finaali kokkuvõttes 12 paremat võistkonda saavad õiguse osaleda Rahvaliiga A-finaalis. Kohajagamise puhul järjestatakse võistkonnad vastavalt eelvoorude tulemustele. Külakilva paremusjärjestuse määramiseks liidetakse eelvoorude ja finaali tulemused. Võitjat autasustatakse rändkarikaga, paremaid võistkondi medalite, diplomite ja auhindadega.

Rahvaliiga A-finaal toimub 10.veebruaril 2018. Osalevad eelringide kokkuvõttes kohtadele 11 kuni 20 tulnud võistkonnad ja 12 paremat RL B-finaali võistkonda. Esitatakse 50 küsimust. Rahvaliiga A-finaali võitja omandab rändkarika, paremaid võistkondi autasustatakse diplomite ja auhindadega. Kuus paremat võistkonda pääsevad Superliiga finaali. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

Superliiga finaal 60 küsimusega toimub 10. märtsil 2018 kell 12.00. Osalevad eelringide 10 parimat (+ kohajagajad) ja kuus RL A-finaali parimat. Superliiga võitja omandab rändkarika „Maaraamat”, paremaid võistkondi autasustatakse medalite, diplomite ja auhindadega. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

XV KOOLINOORTE MV – EELVOORU TULEMUSED

Eelvoor toimus 29. novembril 2017 14 Eesti maakonnas ja Tallinnas, osa võttis 98 keskkooli- ja 124 põhikoolivõistkonda, kokku 222.

Tulemused ja finaalipääsejad on näha siin. Tabelis on kõige ees iga maakonna võitjad ja siis üle-eestilises paremusjärjestuses ülejäänud võistkonnad. Keskkoolide finaalipääsul tuli rakendada reeglit, et Tallinnast üle 10 võistkonna finaalis mängida ei saa.

Finaal toimub pühapäeval 15. aprillil 2018 Viimsi koolis, algus on kell 12.00. Võistkondade koosseisus võib teha piiramatul arvul muudatusi, oluline pole ka, et kui võistkonna nimi eelvoorus oli näiteks “*** XIIB klass”, siis asendusmängijad peavad olema sellestsamast XIIB klassist. Küll aga võiksid nad olla samast koolist. Pidasime ka silmas, et 16. aprillil teevad abituriendid eesti keele riigieksamit ja kes mälumängu enne eksamit ülearuseks peab, saab endale asendaja otsida.

Kui on võistkondi, kes oma finaalikohast kindlasti loobuvad, palun andke meilile olander@neti.ee sellest teada. Saame üldtabelis järgmistele osalemisvõimalust pakkuda.

Mängu juhend on siin.

XV KOOLINOORTE MEISTRIVÕISTLUSED

Eesti koolinoorte XV mälumängumeistrivõistlused toimuvad samas süsteemis nagu viimastel aastatel: – eelvoor maakondades ja Tallinnas 29. novembril 2017 ning finaalmäng Tallinnas (Viimsis) 15. aprillil 2018. Mängu juhend on siin.

Eelvoorus võivad osaleda kõikide Eesti koolide 4-liikmelised võistkonnad. Eraldi arvestust peetakse keskkooli- ja põhikoolivõistkondadele. Eelvooru mängukohad (võimalikult paljudes maakondades) teeme peatselt teatavaks. Tallinn ja Harjumaa mängivad Viimsi Keskkoolis, algus on kell 16.00. Tartu eelvoor toimub Tartu Linnamuuseumis algusega kell 15.15. Eelvoorus küsitakse 50 küsimust. Küsimused on eestikeelsed ja need esitatakse viiekaupa. Iga küsimuse põhiosa on sama nii kesk- kui põhikoolidele, kuid põhikooli küsimus või vastus võib olla lihtsamalt sõnastatud. Eelvooru tulemusena pääsevad finaalmängu iga maakonna, samuti Tallinna võitjavõistkonnad (nii põhikoolide kui vanemate klasside arvestuses). Maakondade ja Tallinna võitjatele lisanduvad eelvooru üle-eestilises punktiarvestuses 18 järgnevat võistkonda, kes maakondades võitjaks ei osutunud (samuti nii põhikoolide kui vanemate klasside arvestuses).

Palume eelnevalt (kuni 26. novembri õhtuni) võistkondadel EML kodulehel www.kilb.ee siin registreerida. Registreerida võib ka e-posti või telefoni teel maakondade kontaktisikute juures. Need kontaktid ilmuvad EML kodulehele niipea, kui maakondade korraldajad on endast märku andnud.

Eelvooru toimumispaigad ja kontaktisikud:

TallinnViimsi kool (Randvere tee 8, Viimsi)Aare Olanderolander@neti.ee5114299
HarjumaaViimsi kool (Randvere tee 8, Viimsi)Aare Olanderolander@neti.ee5114299
HiiumaaTiiu Heldematiiuheldema@gmail.com
Ida-VirumaaAvinurme Gümnaasium (Võidu 16, Avinurme)Maive Toomingmaive.tooming@gmail.com3397489
JõgevamaaJõgevamaa Gümnaasium (Aia 34, Jõgeva)Tiit Naaritstiit.naarits@gymnaasium.ee
JärvamaaPaide Gümnaasium (Aiavilja 3)Mart Vellamavelmart64@hot.ee53414685
LäänemaaHaapsalu Põhikool (Kuuse 1)Kalle Lõunakallelouna@gmail.com
Lääne-VirumaaRakvere GümnaasiumHeli Kirsihelikirsi@rakgym.edu.ee56921946
PõlvamaaPõlva Kool (Kesk 25)Koit Nookkoit.nook@polvakool.ee5134363
PärnumaaPärnu Ülejõe Põhikool (Tallinna mnt 40A)Jaak Kändjaakkand88@hotmail.com56468316
RaplamaaRapla Vesiroosi Gümnaasiumi raamatukoguPeep Vahtrikpeep.vahtrik@gmail.com
SaaremaaOrissaare kultuurimaja (Kuivastu mnt 37)Ivo Maripuuivo.maripuu@mail.ee56200412
TartumaaTartu Linnamuuseum (Narva mnt. 23)Silja Paavlespaavle@gmail.com5027746
ViljandimaaPaalalinna kool (Paala tee 46)Pärt Talimaaparttalimaa@yahoo.com59186896
VõrumaaVõru Kreutzwaldi Kool (Kooli 7)Aivar Halapuuaivar.halapuu@vkrk.edu.ee56659219

Eesti Maakilb – XIX hooaeg

MTÜ Eesti Mälumänguliit korraldab hooajal 2017/2018 19. korda üle-eestilise omavalitsustevahelise mälumängu Eesti Maakilb. Sarja eelringi mängud toimuvad regioonides. Võimalusel võib regiooni piires tekkida veel ka mõni alagrupp (näiteks eraldi Lääne-, Saare- ja Hiiumaa), kuid arvestust peetakse kogu regiooni kohta.

Käesolevast hooajast on uuendusena koostöös külaliikumisega Kodukant plaanis samaaegselt läbi viia eraldi Külakilb ühe küla või naaberkülade võistkondadele. Külakilb toimub vähemalt 12 võistkonna registreerumisel.

Eesti Maakilva sarjas saavad osaleda kõik Eesti vallad ja linnad, aga ka külad, linnaosad, alevid, alevikud ja asumid kas ühe või mitme võistkonnaga. Võistkonna iga liige peab elama või töötama (põhikohaga) antud omavalitsuse territooriumil; lisaks on lubatud üks mängija, kes ei vasta neile nõuetele. Võistkonna nimes võib omavalitsusele lisanduda ka mõne firma, klubi, seltsi vms nimi. Külakilva arvestuses võivad osaleda võistkonnad, mille liikmed on esindatava küla (või naaberkülade) elanikud. Võistkonna suuruseks on kuni 6 mängijat: neli põhi- ja kaks vahetusmängijat. Korraga on lauas 4 mängijat. Juhul, kui üks mängija on noor (sünniaeg 01.01.1997 või hilisem), siis võib võistkond mängida korraga viiekesi lauas. Neljakesi lauas mängivad võistkonnad võivad mängu jooksul teha ühe vahetuse.

Mälumängusarjas osavõtuks tuleb esitada registreerimisleht, milles on ära näidatud iga mängija ees- ja perekonnanimi ning elukoht (side antud omavalitsusega), noormängija puhul ka sünniaeg. Samuti tuleb ära märkida võistkonna esindaja(te) nimi ja kontaktandmed (sh. välkposti aadress).

Turniiriks on Eesti jaotatud viide regiooni: HARJU – Tallinn, Harjumaa ja Raplamaa; VIRU –Virumaad ja Järvamaa põhjaosa; UGANDI – Tartumaa, Põlvamaa, Valgamaa, Võrumaa ja Jõgevamaa; SAKALA – Pärnumaa, Viljandimaa ja Järvamaa lõunaosa; VÄINAMERE – Saaremaa, Hiiumaa, Läänemaa ja Pärnumaa (Varbla ja Koonga vald).

Sari algab kahe eelvooru mänguga, mis toimuvad kõigis regioonides üheaegselt – 11.novembril ja 2.detsembril 2017 algusega kell 12.00. I vooru toimumiskohad teatatakse veebilehel www.kilb.ee, teise vooru toimumiskohad lepitakse kokku hiljemalt esimese vooru toimumisajaks. Võistkondadel on õigus valida mõne teise regiooni mängupaik, kui see asub neile lähemal. Arvestust peetakse sel juhul ikkagi nende oma regioonis.

Mõlemas eelvooru mängus esitatakse 50 küsimust erinevaid eluvaldkondi puudutavatel teemadel. Mängu esimese poole temaatika on ajalugu, poliitika, loodus, geograafia ja majandus, teisel poolel teadus, tehnika, sport, kirjandus, kunst, teater, kino, muusika. Mõlemal poolel esineb ka varia-teemat, osa küsimusi on piltidel või helinditena. Küsimused antakse lauda kirjalikult viie kaupa, mõtlemisajaga 7 minutit. Külakilva rakendumisel on eelringides arvukalt eeldatavalt lihtsamaid küsimusi, sh valikvastustega või varasemates mängudes kasutatuid. Iga vastuse eest on võimalik saada (vastavalt täpsusele) 2, 1 või 0 punkti.

Paremusjärjestuse selgitamiseks liidetakse eelvoorudes iga võistkonna mõlema mängu punktid. Selgunud paremusjärjestuse alusel pääsevad 10 paremat üle Eesti (+10. koha jagajad) otse Superliiga finaali. Kohtadele 11 kuni 20 (+ kohajagajad) tulnud võistkonnad pääsevad Rahvaliiga A-finaali.

Eelringide põhjal 21. ja järgmistele kohtadele tulnud võistkonnad saavad jätkata Rahvaliiga B-finaalis, mis toimub 13. jaanuaril 2018 paralleelselt mitmes erinevas mängukohas (osalejad valivad ise koha). Esitatakse 50 küsimust. Paremaid autasustatakse diplomitega. RL B-finaaliga samaaegselt toimub ka Külakilva finaal. RL B-finaali kokkuvõttes 12 paremat võistkonda saavad õiguse osaleda Rahvaliiga A-finaalis. Kohajagamise puhul järjestatakse võistkonnad vastavalt eelvoorude tulemustele. Külakilva paremusjärjestuse määramiseks liidetakse eelvoorude ja finaali tulemused. Võitjat autasustatakse rändkarikaga, paremaid võistkondi medalite, diplomite ja auhindadega.

Rahvaliiga A-finaal toimub 10.veebruaril 2018. Osalevad eelringide kokkuvõttes kohtadele 11 kuni 20 tulnud võistkonnad ja 12 paremat RL B-finaali võistkonda. Esitatakse 50 küsimust. Rahvaliiga A-finaali võitja omandab rändkarika, paremaid võistkondi autasustatakse diplomite ja auhindadega. Kuus paremat võistkonda pääsevad Superliiga finaali. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

Superliiga finaal 60 küsimusega toimub 10. märtsil 2018 kell 12.00. Osalevad eelringide 10 parimat (+ kohajagajad) ja kuus RL A-finaali parimat. Superliiga võitja omandab rändkarika „Maaraamat”, paremaid võistkondi autasustatakse medalite, diplomite ja auhindadega. Kohtade jagamise puhul läheb arvesse eelvoorudes kogutud punktide arv.

Osavõtutasu iga omavalitsuse esimesele võistkonnale on 80 eurot. Teise ja järgnevate võistkondade osalustasu on 40 €. Külakilva arvestuses osalejatele ja noortevõistkondadele, kelle kõik liikmed registreerimise hetkel on 25-aastased või nooremad, on osavõtutasuks 20 €. Ühes mängus osaleva võistkonna tasu on 20 €. Raha tuleb arve saamisel üle kanda või maksta hiljemalt teise mängu alguseks sularahas.

Eelregistreerimine vähemalt nädal enne esimest mängu kontaktisikute kaudu: Tenno Sivadi (tel. 5833 9668; antonseesaar@gmail.com); Tõnu Talve (5808 1699) või Koit Nook (peakohtunik, 513 4363, koit.nook@mail.ee). Eesti Maakilva toimkonnal on õigus teha juhendi korrektiive mänguvaidluste ja muude mängus tekkinud probleemide puhul.

Keila mälumängurid on maakonna meistrid

30.septembril toimusid Kuusalu rahvamajas 18.Harju mälumängumeistrivõistlused Mnemofriik. 17 võistkonna seas oli seekord teadjam Keila linna esindus, kes jättis napilt teiseks Anija valla.

Kokku saabus Kuusallu mängima kümne maakonna omavalitsuse (sh. ka Tallinn) võistkonnad. Kolmetunnises mängus tuli esindustel vastata 55le küsimusele. Sealhulgas oli foto-, eseme- ja heliküsimusi. Esikolmik oli kogu kilva ajal tihe. Esimese osa võitis Keila linna esindus, nelja punktiga kaotas Anija vald ning viie punktiga Noor Juminda Kuusalu vallast. Teises osas näitas teravamat taipu Anija, kes asus liidriks. Neid jälitasid Keila, Saku, Kose ning Saue Sammas. Viimases voorus tegi spurdi Keila, kes kogus 72 punkti. Anija jäi 71 punktiga teiseks. Kolmandale kohale tõusid tugeva lõpuga Kose (67 punkti), neljas oli sama punktisummaga Saku ning viies 66 punktiga Hobujaama Taip Tallinnast. Kuuendat ja seitsmendat kohta jagasid 63 punktiga Saue Sammas ja Harku vald.

Keila esinduses mängisid Margus Välja, Viktor Treimuth, Timo Tarve ja Mart Vellama. Anija valla eest mängisid Anne Oruaas, Mart Schmeidt, Rein Laumets ja Eik Sagen. Kose valda esindasid Sirje Saulep, Jaana Arjasepp, Ivo Vahtramäe ja Kennet Kaare.

Mängu toetasid Remedia AS, Kalev AS, kirjastused Kunst, Grenader ja Solnessi Arhitektuurikirjastus ning Veljo Tormise kultuuriselts.

Allar Viivik