54. Kloostriturniir Kloostriturniir

Laupäeval, 25. juulil kogunesid Pirita Vaba Aja Keskusesse mälumängurid, et võistelda traditsioonilisel 54. Pirita Kloostriturniiril. Selle üle-eestilise populaarse mälumängu korraldajateks on Pirita Vaba Aja Keskus ja Eesti Mälumänguliit. Nagu alati, nii ka seekord olid kohal tuntud „telenäod“ Indrek Salis, Igor Habal, Jevgeni Nurmla, Alar Särgava ja paljud teised. Nendevaheline konkurents tõotas tulla äge. Nii ka oli. Võistlust juhtusid Jaan Loide ja Peeter Erik Kubo, kes esitasid 100 küsimust helis, pildis, esemetena ja kirjalikult.

Võistlejad pidid ära tundma linde, loomi, liblikaid, tuntud isikuid ja hooneid. Esemetena nägid nad seekord imeilusat, toorest liha meenutavat mineraali karneooli, mis ongi oma nime saanud sõnast liha. Tatari loomakliinik andis demonstreerimiseks koera hammastiku maketi, millelt pidi ära tundma hambakivi. Võistlejaile olid paljude küsimuste vastused uudiseks. Näiteks meeldis kõigile fakt, et 1643/44 ehitatud Ruhnu Püha Magdaleena puukirik ei saanud Magdaleena nime mitte mõne pühaku vaid esimese lapse järgi, kes kirikus ristiti. Vastamata jäi küllaltki palju küsimusi. Ülesaali „soolovastuseid“ oli vaid üks.
Viis tundi kestnud pingeline võistlus lõppes nii, et võistkond Issanda vits (Indrek Salis, Jevgeni Nurma, Andres Allpere) saavutas 188 punktiga (200st võimalikust) võidu. Nemad said Kravex Balti kuldmedalid, keraamilised metssead (Koopagaleriist, keraamikud Ülle Sink ja Aare Freimann), vabapääsmed Tallinna Raekojas toimuvale kunstinäitusele „Art Rules“ ja pidulik õhtusöök Tallinna Restoranis Teletorn või restoranid Argentiina ning väärt kirjandust paljudelt kirjastustelt. Hõbemedalite võitjateks olid Igor Habal, Alar Särgava ja Sven Oidjärv, kes kogusid 123 punkti (võistkond Edelaraudtee). „Pronksised“ mehed olid Hugo Tang, Mati Niin, Kuldev Ploom (võistkond Noti) 106 punktiga. Neile järgnesid võistkonnad Historia (Janek Salme, Marek Laane, Heiki Suurkask), Tallinn-Keila (Allar Viivik, Timo Tarve, Tenno Sivadi) ja Tööjõureservid (Andres Kund, Lauri Tammerand, Mati Räli). Ave Nahkuri meeleolukas kunstitöö oli parima naisvõistleja eriauhinnaks, selle sai Katrin Lasn võistkonnast Sammas. Parimaks koolinooreks oli Beatrice-Marlene Metsaorg. Temale kuulus humoorika sisuga keraamiline plaat, mille oli maalinud tuntud kunstnik Helina Tilk.
Meie traditsioonilisteks koostööpartneriteks on olnud Pirita klooster, Pirita Linnaosa Valitsus, raamatukauplused Rahva Raamat ja Allecto. Tallinna luksusrestoranid Teletorn ja Argentiina. Kirjastused Koolibri, Tea, Helios, Krenader, Menu, Eesti Raamat, Ühinenud Ajakirjad, Ajakirjade Kirjastus, Cum Laude, Äripäeva Raamatuklubi; Altia Eesti AS; Remedia AS; Sonatiin Grupp OÜ (DVDd); Eestimaa Spordiliit Jõud, Kumu, JaJaa OÜ, Eesti Filmi Sihtasutus, Puu- ja Putuka pood (Puupank), Kino Sõprus, Nuku Teater, Art-Life projekt, Lennusadam, Paks Margareeta, Lastekaitseliit. Kunstnikest Ülle Sink, Aare Freimann, Helina Tilk ja Ave Nahkur. Üksikisikutest on meie mänge toetanud härra Andres Koger.

Kohtume mälumänguritega 5. detsembril, kui toimub järjekordne Hardi Tiiduse memoriaal Mälugigant 2015.

25. juuli 2015

12:00

J.Loide, E.Rihm, P.Kubo
Pirita Vaba aja keskus

Merivälja tee 3, Tallinn